Category Archives: Kształcenie_oferta dydaktyczna

Studia podyplomowe z Geofizyki stosowanej

LINK DO SYLABUSA

Charakterystyka studiów:

Studia podyplomowe z geofizyki stosowanej mają na celu zapoznanie słuchaczy z możliwością zastosowaniem metod geofizycznych w różnych gałęziach gospodarki. Przekazane zostaną podstawy naukowe najczęściej stosowanych metod i pokazane przykłady ich stosowania. Uczestnicy zapoznają się również z podstawową interpretacją danych geofizycznych i dowiedzą się o możliwościach i ograniczeniach nauczanych metod geofizycznych. Studia dadzą wiedzę o wykorzystaniu metod geofizycznych do rozpoznania geologicznego zarówno płytkiego, jak i głębokiego, a także do poszukiwania nowych złóż. Przekazana zostanie również wiedza na temat stosowania badań geofizycznych w górnictwie podziemnym i odkrywkowym. Metody geofizyczne można również stosować do przypowierzchniowych partii ośrodka geologicznego celem rozpoznania geotechnicznego, czy do oceny zagrożeń związanych z eksploatacją górniczą i z czynnikami naturalnymi. Wybrane metody geofizyczne można stosować w ochronie środowiska, a także w wielu innych dziedzinach jak np. budownictwo czy archeologia. Poznanie naukowych podstaw metod geofizycznych pozwoli na określenie możliwości ich zastosowania do rozwiązania postawionego problemu. Podkreślenie w programie roli poszczególnych metod badawczych, ich integracji i konieczności ich kompleksowej interpretacji w późniejszej pracy zawodowej, zarówno przy prowadzeniu interpretacji, jak i przy opracowaniu projektów badań i ocenie uzyskiwanych danych geofizycznych.

Program studiów:

I semestr studiów:

  • Podstawy badań sejsmicznych (egzamin)
  • Sejsmologia i sejsmometria (zaliczenie)
  • Zastosowania sejsmiki inżynierskiej (zaliczenie)
  • Grawimetria (egzamin)
  • Geofizyka otworowa i petrofizyka (zaliczenie)

II semestr studiów:

  • Geoelektryka inżynierska (zaliczenie)
  • Mikrograwimetria (zaliczenie)
  • Magnetometria (egzamin)
  • Metody geoelektryczne (egzamin)
  • Metoda georadarowa (zaliczenie)

192 godz. dydaktycznych

Sylwetka absolwenta:

Wymagane wykształcenie: studia wyższe z zakresu nauk o Ziemi, górnictwa i nauk pokrewnych oraz nauk ścisłych (mogą być także studia licencjackie). Przyjmowani będą również pracownicy kopalń oraz przedsiębiorstw geofizycznych i geologicznych o innym profilu wykształcenia.

Absolwent studiów podyplomowych posiada wiedzę o metodach geofizycznych i wie, jak je zastosować w rozpoznaniu budowy geologicznej, w górnictwie, do poszukiwania złóż, badania przypowierzchniowej budowy ośrodka geologicznego, oceny zagrożeń naturalnych i indukowanych działalnością człowieka, w budownictwie, a także archeologii. Potrafi również przeprowadzić samodzielnie podstawową interpretację danych geofizycznych, a także potrafi weryfikować zasadność użytych metod geofizycznych do rozwiązania postawionego problemu. Umie również powiązać wyniki geofizyczne z danymi z wyżej wymienionych dziedzin.

Czas trwania:

2 semestry (XI 2023 – X 2024)

Termin zgłoszeń:

do 30 IX 2023

Wymagane dokumenty:

  • formularz zgłoszeniowy (do pobrania),
  • poświadczona przez Uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • poświadczenie wniesienia; opłaty za studia podyplomowe za pierwszy semestr studiów, nie później niż w terminie 14 dni przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych w ramach studiów podyplomowych,
  • pożądane pismo kierujące na studia podyplomowe z przedsiębiorstwa zatrudniającego kandydata, jeżeli opłatę ponosi zatrudniający /skan/, w przeciwnym razie pismo nie jest konieczne.

Tryb zgłoszeń:

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Liczba miejsc:

14–30

Miejsce zgłoszeń:

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Katedra Geofizyki Mickiewicza 30, 30-059 Kraków pawilon A-0, pokój 119a

Przyjmowanie zgłoszeń:

dr inż. Monika Łój tel.: 12 617 23 54

Sekretariat Katedry Geofizyki tel.: 12 617 23 53

spgfs@agh.edu.pl – e-mail studiów podyplomowych

Opłaty: 5 500,00 zł

Informacje dodatkowe:

Spotkania w soboty i niedziele, co dwa-trzy tygodnie. Uczestnicy we własnym zakresie organizują i opłacają sobie noclegi w Krakowie.

Wszystkie wykłady planowane są on-line.

Wstępny harmonogram zajęć 2023/2024

Przedmioty prowadzone w czasie studiów kończą się egzaminem lub zaliczeniem na podstawie projektów lub kolokwium.

Uczestnicy uzyskują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Akademię Górniczo-Hutniczą, a zgodne z wymogami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z odpisem w języku angielskim.

Odbycie studiów podyplomowych „Geofizyka stosowana” upoważnia do starania się o uprawnienia w zakresie wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi (w tym pracami sejsmicznymi i geofizyki wiertniczej) oraz o uprawnienia geofizyka górniczego w podziemnych zakładach górniczych (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2016 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego zał. 4 oraz Prawo Geologiczne i Górnicze Dz. U. z 2023 r. Poz. 633, art. 54.)

Organizator studiów podyplomowych:

Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Katedra Geofizyki

Adres organizatora:

Mickiewicza 30, 30-059 Kraków pawilon A-0, pokój 119a tel.: 12 617 23 53

spgfs@agh.edu.pl

gf@geol.agh.edu.pl

www.geofizyka.agh.edu.pl/studia-podyplomowe/

Kierownik:

dr hab. inż. Sławomir Porzucek, prof. AGH tel.: 12 617 23 54

porzucek@agh.edu.pl

Kontakt:

dr inż. Monika Łój tel.: 12 617 23 54

Sekretariat Katedry Geofizyki tel.: 12 617 23 53

spgfs@agh.edu.pl

gf@geol.agh.edu.pl

Read More

Perspektywy zawodowe

Nabyta wiedza z zakresu stosowania metod geofizycznych pozwala absolwentom kierunku Geofizyka na wykorzystanie tych metod do zadań poszukiwawczych i inżynierskich. Ponadto absolwenci potrafią zaprojektować i wykonać badania geofizyczne dla oceny zagrożeń naturalnych i indukowanych działalnością człowieka, w szczególności zagrożeń związanych z pozyskiwaniem energii i surowców. Dodatkową umiejętnością jest planowanie i wykonanie geofizycznego monitoringu stanu środowiska w czasie i przestrzeni.

Absolwenci są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach geofizycznych, geologicznych i górniczych. Posiadają też kwalifikacje pozwalające podjąć pracę naukową w szkołach wyższych, instytutach PAN i jednostkach badawczo-rozwojowych. Ponadto są przygotowani do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich) dzięki temu, że posiadają wiedzę matematyczno-fizyczną i informatyczną w stopniu pozwalającym na kreatywną pracę. Absolwenci obu stopni kierunku Geofizyka znajdą pracę w przedsiębiorstwach o profilu geofizycznym i geologicznym oraz górniczym. Mogą samodzielnie pracować w terenie prowadząc prace pomiarowe. Mogą także pracować jako projektanci systemów do przetwarzania i interpretacji danych geofizycznych oraz geologiczno-górniczych. Ponadto mogą podjąć pracę w obserwatoriach geofizycznych oraz obsługiwać sieci sejsmometryczne w kopalniach węgla kamiennego i miedzi. Jako osoby posiadające dobrą znajomość nauk ścisłych oraz narzędzi informatycznych mogą podjąć pracę także w innych instytucjach wymagających wyższego wykształcenia technicznego.

Perspektywy zawodowe Absolwenci kierunku mogą pracować jako: • geofizycy (również na stanowiskach geologicznych, górniczych, inżynierskich, wiertniczych), • osoby prowadzące geofizyczne i geologiczno-górnicze prace pomiarowe, • projektanci systemów do przetwarzania i interpretacji danych geofizycznych oraz geologiczno-górniczych, • osoby zajmujące się obsługą sieci sejsmometrycznych w kopalniach węgla kamiennego i miedzi, • osoby dokumentujące badania geofizyczne i geologiczno-górnicze, • pracownicy naukowi, • pracownicy laboratoriów i obserwatoriów geofizycznych.

Miejsca pracy • firmy geofizyczne, górnicze i geologiczne, zajmujące się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego, ropy naftowej, siarki, miedzi, węgla i innych surowców, np. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, TOTAL Polska, Grupa Lotos, PKN Orlen, Geopartner, Shell Polska, Geofizyka Toruń, a także Chevron, Saudi Aramco, Schlumberger, CGG, BG Group, • jednostki naukowe, ośrodki badawczo-rozwojowe, np. Instytut Geofizyki PAN w Warszawie, Instytut Nafty i Gazu – PIB w Krakowie, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN Kraków, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, • laboratoria i obserwatoria geofizyczne, • inne instytucje, szkoły wyższe wymagające wyższego wykształcenia technicznego, • własna działalność gospodarcza w zakresie badań geofizycznych.

To ciekawe studia, łączące nauki ścisłe z naukami o Ziemi. Studenci kierunku Geofizyka prowadzą pomiary na światowej klasie aparaturze badawczej, realizują projekty z wykorzystaniem najnowocześniejszego oprogramowania.

Atutem studiowania w AGH jest ponad 50-letnie doświadczenie Katedry Geofizyki we współpracy z przemysłem.

Read More

Praktyki

Studenci odbywają praktyki terenowe z geologii ogólnej (semestr 2 studiów stacjonarnych I stopnia) i z metod geofizycznych (semestr 6 studiów stacjonarnych I stopnia). Praktyki zawodowe z geofizyki trwają 4 tygodnie w czasie letniej przerwy na 6 semestrze studiów stacjonarnych I stopnia.

Do najważniejszych instytucji i firm, z którymi współpracuje wydział należą m.in. Instytut Geofizyki PAN w Warszawie, Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, polskie kopalnie węgla, Geopartner.

Read More

Studia II stopnia AG

Szczegółowy spis przedmiotów

The mission of the AGH University Science and Technology in Krakow involves educating students in the fields of critical importance to the economy based on knowledge, which are essential for a dynamic and sustainable development of the country and Europe. This strategy is to continually improve the level of education, while adapting it to the current requirements of the labor market. The directions of critical importance to the economy include the direction of Geophysics. This branch of science deals with, inter alia, engineering projects aimed at prospecting deposits, geological environment monitoring, geotechnical testing ground conditions as well as the study of mass movements.

The candidates should have general knowledge in the natural sciences and the skills to use it in their work and life with the legal and ethical principles. The candidates should understand and analyze the processes that take place in nature, and the human impact on the environment. They should know the basic technological issues relevant to geophysics and they should regard the principles of sustainable development. The candidates should have the skills that allow them active participation in the team work, perform the assigned tasks, and using of professional literature. They should have the ability to conduct laboratory and field work and organize safe and efficient operating positions of such work. They also should demonstrate knowledge of English at level B2 of the European Framework of Reference for Languages.

Read More

Studia II stopnia

Szczegółowy spis przedmiotów

Studia II stopnia kierunku Geofizyka to trzy semestry, w trakcie których słuchacz zdobywa zaawansowaną wiedzę z zakresu nauk ścisłych i nauk o Ziemi oraz szeroką wiedzę specjalistyczną z zakresu geofizyki ogólnej i stosowanej. Poszerza też swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności opisu oraz analizy parametrów geofizycznych mierzonych w różnorodnych metodach w aspekcie zróżnicowania własności fizycznych skał i dynamiki zachodzących procesów fizycznych. Studenci rozwijają też swe umiejętności w zakresie samodzielnego projektowania i wykonywania pomiarów geofizycznych z wykorzystaniem wszystkich metod badawczych, co przygotowuje ich do rozwiązywania problemów poszukiwawczych w skomplikowanych warunkach geologicznych oraz przy wtórnym odzyskiwaniu surowców.

Słuchacze studiów II stopnia, posługując się nowoczesnymi systemami do przetwarzania i interpretacji danych, realizują projekty związane z daną metodą badań geofizycznych. Dzięki temu nabywają specjalistyczną wiedzę w zakresie metod geofizycznych, przetwarzania danych i ich interpretacji oraz umiejętnie władają narzędziami informatycznymi. Posiadają też umiejętność łączenia wiedzy w zakresie geofizyki z wiedzą geologiczną i w dziedzinie ochrony środowiska.

Absolwent studiów II stopnia posiada wiedzę z zakresu: • zastosowania metod geofizycznych: petrofizyki, sejsmiki, geofizyki otworowej, grawimetrii, magnetometrii, metod geoelektrycznych, georadaru, sejsmologii i sejsmometrii, • zastosowania geofizyki w zagadnieniach: inżynierskich, geofizyki złożowej i naftowej oraz geofizyki w górnictwie, • zaawansowanych metod matematycznych i statystycznych oraz teorii sygnałów, • obsługi najnowocześniejszych programów komputerowych do przetwarzania i interpretacji danych geofizycznych.

Absolwent studiów II stopnia potrafi: • samodzielnie zaprojektować i wykonać pomiary geofizyczne z wykorzystaniem właściwych metod badawczych, • samodzielnie obsługiwać geofizyczną aparaturę badawczą, • wykonać interpretację jakościową i ilościową uzyskanych wyników przy użyciu nowoczesnego oprogramowania, • opisać i przeprowadzić analizę parametrów geofizycznych, mierzonych w różnych metodach, w aspekcie zróżnicowania własności fizycznych skał i dynamiki zachodzących procesów fizycznych.

Read More

Studia I stopnia

Szczegółowy spis przedmiotów

W trakcie siedmio-semestralnych studiów I stopnia studenci zdobywają podstawową wiedzę z zakresu nauk ścisłych i nauk o Ziemi oraz podstawową wiedzę specjalistyczną z obszaru geofizyki ogólnej i stosowanej. Ważnym elementem tych studiów jest nabycie przez studentów umiejętności pracy zespołowej.

W tym czasie kurs geofizyki obejmuje przedmioty specjalistyczne m.in. sejsmikę, geofizykę otworową, grawimetrię i magnetometrię, metody elektryczne i elektromagnetyczne, w tym metodę georadarową. Program studiów I stopnia daje studentom podstawową wiedzę w zakresie projektowania badań geofizycznych oraz umiejętność samodzielnego wykonywania pomiarów geofizycznych dla potrzeb rozpoznania budowy geologicznej, poszukiwania złóż (np. złóż gazu, wody, surowców skalnych) czy też dla potrzeb badania struktury przypowierzchniowej (np. osuwiska, podłoże dróg). Absolwent studiów I stopnia posiada również wiedzę pozwalającą na zrozumienie związku między wynikami pomiarów geofizycznych a parametrami fizycznymi i geometrycznymi ośrodka skalnego (np. dla potrzeb wykrywania złóż, określenia położenia i wytrzymałości podłoża budowlanego).

Ponadto, w czasie studiów I stopnia słuchacze zaznajamiają się z nowoczesnymi narzędziami informatycznymi do wizualizacji i wstępnego przetwarzania danych geofizycznych, a zdobyta wiedza pozwala także wykonać interpretację jakościową uzyskanych wyników pomiarów. Kończąc studia absolwent zna także język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługuje się obcym językiem specjalistycznym z zakresu geofizyki.

Studia I stopnia przygotowują studentów do podjęcia pracy wszędzie tam, gdzie wymagana jest znajomość zagadnień geofizyki ogólnej i stosowanej na poziomie podstawowej wiedzy i umiejętności inżynierskich, w szczególności w przedsiębiorstwach geofizycznych, górniczych i geologicznych.

Absolwent studiów I stopnia posiada wiedzę z zakresu: • nauk ścisłych (fizyki, chemii, matematyki, informatyki, statystyki), • nauk o Ziemi (geofizyki, geologii, geodezji, górnictwa), • podstaw fizycznych poszczególnych metod geofizycznych: petrofizyki, sejsmiki, geofizyki otworowej, grawimetrii, magnetometrii, metod geoelektrycznych i georadaru, • budowy geologicznej Polski, • zastosowania metod geofizycznych w prospekcji geologicznej, naftowej, • badania stanu środowiska i jego monitoringu metodami geofizycznymi, • zastosowania metod geofizycznych w zagadnieniach inżynierskich, • obsługi geofizycznej aparatury badawczej stosowanej w terenie i w warunkach laboratoryjnych, • posługiwania się nowoczesnymi narzędziami informatycznymi do wizualizacji i wstępnego/podstawowego przetwarzania danych geofizycznych, • technik zbierania, przetwarzania i interpretacji danych, • podstawowej interpretacji wyników badań geofizycznych.

Absolwent studiów I stopnia potrafi: • wykonać pomiary geofizyczne w celu realizacji zadań poszukiwawczych i inżynierskich: rozpoznania budowy geologicznej, poszukiwania złóż (gazu, ropy naftowej, wody, surowców skalnych), badania struktury przypowierzchniowej (osuwisk, podłoża budowlanego), oceny zagrożeń naturalnych i indukowanych działalnością człowieka, w szczególności zagrożeń związanych z pozyskiwaniem energii i surowców, • określić związek między wynikami pomiarów geofizycznych a parametrami fizycznymi i geometrycznymi ośrodka skalnego, • wykorzystać wiedzę geologiczną i sozologiczną w interpretacji danych geofizycznych, • realizować projekty z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych do wizualizacji i wstępnego przetwarzania danych geofizycznych, • posługiwać się językiem obcym na poziomie biegłości B2, a także obcym językiem specjalistycznym z zakresu geofizyki, • pracować w zespole.

Read More